Hakkımızda

Tarihi 90’lı yılların sonuna dayanan BUET, geçmişten bugüne edindiği tecrübeler ile ülkemizdeki büyükbaş hayvan işletmeciliğine katma değer sağlamaktadır. BUET, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, ithalatı, besleme yöntemleri ve sağlık sistemleri ile ilgili konularda küresel edinimlerini teknolojinin sunduğu olanaklarla birleştirerek, hijyenik, kaliteli, lezzetli ve sağlıklı et üretmek maksadıyla 2014 yılında Düzce'nin Gölyaka ilçesinde kurulmuştur.

350bin metrekaresi çatılı alan olmak üzere toplam 850 bin metrekare arazi üzerinde yer alan BUET, modern tesisi ile ülkemizin alanında örnek işletmelerinden biri haline gelmiştir. Modern şartlarda dizayn edilmiş tesisimiz, çatılı besihanede 6 bin, yayılabilir alanda 10 bin olmak üzere toplam 16 bin büyükbaş hayvan kapasitesine sahiptir.

Ülkemizin milli hayvancılık politikasına katkı sağlamak amacıyla BUET, 200 bin metrekarelik alanda yerli damızlık düve ve besilik sığır üretimine yönelik faaliyetlerini yürütmektedir. Bu faaliyetlere ek olarak kesim ve paketleme tesisi, süt sağım merkezi, yem üretimi ve depolama tesisinin yanı sıra Ar-Ge merkeziyle sadece Düzce'nin değil Türkiye’nin önde gelen büyükbaş tesislerinden biridir. Ar-Ge çalışmaları kapsamında, sekize yakın etçi ve sütçü ırk çeşidinin bulunduğu araştırma merkezinde, Türkiye'nin iklimine ve besi koşullarına en uygun hayvan ırklarınnı tespit çalışmalarını yapmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sağlık sertifikalarına ve standartlarına uygun karantina alanı ile hayvanlarımızın sağlık kontrolleri, düzenli aralıklarla uzman veteriner hekimler eşliğinde yapılmaktadır.

Kaliteli hayvancılığın kaliteli beslenmeye dayandığı bilincinde olan BUET, 1.500 dönümlük ekilebilir arazisinde yenilikçi zirai teknolojilerle yem ihtiyacının büyük bir kısmını kendisi sağlamaktadır. Hayvan gelişiminde, kaliteli besin istikrarının korunması çok önemli olduğundan; ekimi, biçimi, balyalaması ve depolaması uzman personel denetiminde ve tam zamanında yapılmaktadır.

Bölgenin en büyük tesislerinden biri olan BUET büyükbaş hayvan çiftliği, “mutlu hayvan, sağlıklı yaşam“ prensibiyle hayvanların her türlü bakım ve ihtiyacını karşılamaktadır. Yerli ve milli hayvancılığı geliştirme misyonuyla BUET, 2014’te kurumsal kimlik edinerek başladığı yolculuğuna emin adımlarla devam etmektedir.