Genel Müdürden kesim fiyatlarıyla ilgili önemli açıklama!

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, artan döviz ve yem fiyatlarına rağmen kesimlik fiyatlarının düşmesinden dolayı sıkıntılı günler geçiren besicilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 14 Eylül 2018

Bazı bölgelerde 24, 25 liraya kadar düşen et kesim fiyatlarının geçici bir durum olduğunu belirten Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, fiyatların bir hafta içinde normal seyrine gireceğini söyledi. Erdurmuş, Et ve Süt Kurumu'nun üreticiyi mağdur etmemek için kesimlik fiyatlarını artırabileceğinin de işaretini verdi.

Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğinin (TÜKETBİR) Düzce'de sığırcılık konusunda düzenlediği bölgesel istişare toplantısında, hayvancılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Et kesim fiyatlarında yaşanan mağduriyetle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulunan Erdurmuş, “Piyasaların bir hafta içinde normal şartlarına döneceğini söyleyebilirim. Bu konuda yeni çalışmalarımız var. Bizim piyasayı baskılamak gibi bir düşüncemiz yok. Üreticilerimiz üretmeye devam etsinler. Bakanlık olarak üreticimize zarar ettirmeyeceğiz" dedi. Erdurmuş, Et ve Süt Kurumu'nun şu anda yerli hayvanda 28, ithal hayvanda 26 lira olarak uygulanan et kesim fiyatlarının da artacağının sinyalini verdi.

SOSYAL MEDYA HASAR VERDİ!

Toplum sağlığı için her konuda çalışmaların devam ettiğini belirten Zekeriyya Erdurmuş, "Sektörden ve ilgili yerlerden açıklama yapılmasına rağmen bu şarbon olayı, kırmızı et sektörüne özellikle sosyal medyada hasar verdi. Devletin bütün kurumları bunun üzerine gitmektedir." değerlendirmesinde bulunarak, vatandaşların endişe etmesi gereken bir durum olmadığını kaydetti.

DENETİMLER ARTSIN

TÜKETBİR Başkanı Bülent Tunç da insanları tüketimden uzaklaştıracak bir salgın durumu olmadığını belirterek, şarbonla ilgili bastırdıkları broşürlerin dağıtımına başladıklarını söyledi. Tunç, son dönemde yem fiyatlarındaki artışın üreticiyi zor durumda bıraktığına dikkati çekerek, kırmız et desteğinin güncel şartlara uygun olarak yeniden değerlendirilmesini istedi.

KESİM FİYATLARI DÜŞTÜ AMA MARKETLERDE DÜŞMEDİ

Büyük firmaların, üreticiyi bitirme pahasına hayvanları düşük fiyattan kestirerek et stoku yaptıklarını iddia eden Bülent Tunç, "Kesim fiyatlarının bu kadar düşmesine, üretici malını satamamasına rağmen neden hala marketlerde bu etin fiyatı düşürülmedi. Et üreticiden yok pahasına alınıyor. Bakanlığın bu konudaki denetimlerinin artmasını talep ediyorum." diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yardımcı da hayvan sağlığıyla ilgili alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi.

 

KAYNAK:https://www.tarimdanhaber.com/haber/hayvancilik/genel-mudurden-kesim-fiyatlariyla-ilgili-onemli-aciklama